English
Español
Français
Deutsch
Türkçe
Русский

8523 supporters

Diğer IUF kampanyalarına katılmak için, lütfen burayitiklayin.


Güncel tarih : 17-Jul-2018

Status: active

© 2020 IUF

Cargill Türkiye’deki haklara saldırıyı durdur – Cargill’de işten çıkarılmış 14 işçi “#TheCargill14” şimdi işe iade edilsin!

14 sendika aktivisti işçi Cargill’in Bursa-Orhangazi’de yer alan mısır işleme fabrikasında sendikal örgütlenme faaliyeti yürütürken 17 Nisan 2018 tarihinde haksız yere işten çıkarılmalarını 17 Nisan'dan itibaren protesto ediyor.

Türkiye’deki Cargill yönetimi daha önce de haklarını kullanmayı deneyen işçileri işten çıkarmıştı. 2015 ve 2018 yıllarında Yargıtay toplam 7 işçinin aynı fabrikada sendikal örgütlenme nedeniyle haksız yere işten çıkarıldığına hükmetti. Ancak Türkiye’nin yargı sistemi işverenler için bir kaçış yolu sunmaktadır: bir sendikal örgütlenme çalışması yürütmek veya sendikaya üye olmak nedeniyle işten çıkarılan işçilerin işe iadesi yerine şirketler tazminat ödeyebilirler. Cargill mağdur işçileri işe geri almak yerine işlediği insan hakları ihlalleri için tazminat ödemeyi tercih etmiştir.

Cargill, işlediği bu bariz hak ihlalleri ile ilgili olarak IUF ve Cargill işletmelerinde örgütlü IUF üyesi sendikalar tarafından defalarca bilgilendirildi. Ancak şirket hak ihlallerini telafi etmek için anlamlı bir eylem almakta başarısız olmuştur.

Cargill’e mesaj göndermek için AŞAĞIDAKİ FORMU KULLANIN ve şirketin 14 işçiyi işe geri alması ve Bursa-Orhangazi işletmesinde işçilerin Cargill yerel yönetiminin saldırısına uğramadan sendikal örgütlenme haklarını özgürce kullanabilmeleri için ısrar edin.

Adınız: [gerekli]
E-mail adresiniz: [gerekli]
Sendikanız/örgütünüz:
Ülke:
Göndermekte olduğunuz mesaj şu şekildedir:

Kime David MacLennan, CEO Cargill
Kopya Banu Oksun, İnsan Kaynakları Direktörü, Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye & Kuzey Afrika

Sevgili MacLennan Bey ve Sevgili Oksun Hanım,

IUF üyesi Tekgıda-İş sendikası desteğiyle sendikal örgütlenme çalışması yaptıkları gerekçesiyle 17 Nisan 2018 tarihinde 14 işçinin işten çıkarıldığı Cargill’in Bursa-Orhangazi Türkiye fabrikasında devam eden temel insan hakları ihlallerine ilişkin IUF’den edindiğim bilgilerle hayal kırıklığına uğramış bulunuyorum.

14 işçiyi işe iade ederek ve Cargill yerel yönetiminin etkisi olmadan işçilerin özgürce sendika seçmesinin önünü açacak gerekli adımları atarak şirketin uluslararası insan hakları yükümlülüklerine saygı duyması için Cargill'e çağrıda bulunuyorum.

Saygılarımla,

Şayet kendi mesajınızı göndermek istiyorsanız ya da bu metni kullanmak istemiyorsanız, şu adresleri e-mailinize kopyalayıp, kendi mesajınızı gönderebilirsiniz: David_MacLennan@cargill.com
Banu_Oksun@Cargill.com
ediz_aksoy@cargill.comStop spam!
Numarayi giriniz 1122 :

Tesekkurler

Gelecekteki acil eylem kampanyalarımıza iliskin bilgi almak istiyorsaniz, bu kutuyu tıklayınız: